Istotne zmiany w niemieckim prawie pracy – nowa wysokość płacy minimalnej
W dniu 1 października 2022 r. zacznie obowiązywać nowa wysokość płacy minimalnej na terenie Niemiec – na poziomie 12,00 Euro brutto za godzinę pracy.
Nowa stawka będzie obowiązywała do końca roku 2023, zaś konsultacje co do ewentualnej zmiany jej wysokości są przewidziane na koniec czerwca 2023 r., ze skutkiem na 1 stycznia 2024 r.
Podwyższenie wysokości stawki minimalnej wywiera wpływ na szereg innych uregulowań płacowych, m.in. w odniesieniu do wysokości wynagrodzenia w ramach tzw. Minijob, które zostanie od 1 października podniesione do poziomu 520,00 euro brutto, czy w odniesieniu do stawek stosowanych do tej pory w układach zbiorowych pracy, zwłaszcza w branży pracy tymczasowej.
Stąd wszyscy pracodawcy, także z siedzibą zagranicą, są obowiązani zrewidować swoją politykę płacową i ewentualnie dostosować wysokość wynagrodzeń do obowiązującego od 1 października nowego standardu.
W przypadku branży pracy tymczasowej, w związku z koniecznością dopasowania wysokości stawek, strony układu zbiorowego – po stronie pracodawców – stowarzyszenia pracodawców BAP i iGZ, które wspólnie tworzą Stowarzyszenie Negocjacyjne ds. Pracy Tymczasowej (Verhandlungsgemeinschaft Zeitarbeit – VGZ), a po stronie pracowników wszystkie osiem związków zawodowych należących do Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych (DGB) – uzgodniły nowe stawki wynagrodzenia dla grup zaszeregowania 1, 2a i 2b od 1 października 2022 r. , a następnie od 1 kwietnia 2023 oraz od 1 stycznia 2024. Zwracamy także uwagę, iż dotychczasowa 2 grupa zaszeregowania w branży pracy tymczasowej (EG 2), uległa rozszczepieniu na grupę EG 2a oraz EG 2b, w których obowiązują następujące – różne – stawki:
Zmiana jest istotna dla wszystkich pracodawców, którzy przy użyczeniu pracowników stosują w indywidualnych umowach z pracownikami zasady wynikające z umów zbiorowych BAP lub iGZ. Powoduje to bowiem konieczność dostosowania nie tylko wysokości stawek, lecz w wielu przypadkach także treści umów o pracę czy stosowanych porozumień dodatkowych -w sposób zgodny z wymogami nowej ustawy o dowodach, o której informowaliśmy Państwa w poprzednim wydaniu Newslettera.
Jeśli idzie natomiast o branżową płacę minimalną (np. w branży rusztowaniowej czy elektrycznej), co do zasady nie ulega ona podwyższeniu w związku ze wzrostem ogólnokrajowej płacy minimalnej, o ile już przed 1 października 2022 była równa lub wyższa stawce 12,00 euro brutto za godzinę.