Efektywne doradztwo przy handlu międzynarodowym z Królestwem Niderlandów
Nasz zespół skutecznie wspierał przedsiębiorców przy rozstrzyganiu zawiłych kwestii prawa międzynarodowego prywatnego.
Do naszej kancelarii zgłosiła się holenderska spółka, która mierzyła się z skomplikowanym przypadkiem transgranicznej sprzedaży towarów i dostawy z terytorium Polski. Dodatkowo w toku świadczenia usług ujawniła się rozbieżnie uregulowana (w dwóch porządkach prawnych) kwestia trybu i skuteczności zastrzeżenia prawa własności rzeczy sprzedanej do czasu zapłaty.
Prawnicy naszej kancelarii przeprowadzili pogłębioną analizę prawa międzynarodowego
Celem udzielenia adekwatnej porady prawnej, konieczne było przeprowadzenie badania obu porządków prawnych oraz norm kolizyjnych, które rozstrzygają o właściwości zastosowania prawa krajowego. W Unii Europejskiej, takie kwestie są rozstrzygane przez prawo wspólnotowe, a konkretnie w tym przypadku regulujące kwestie jurysdykcji Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) nr 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (Bruksela I bis) oraz regulującymi zagadnienie prawa właściwego dla zobowiązań umownych w sprawach cywilnych i handlowych Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) nr 593/208 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I).
Ustalenie właściwego porządku prawnego miało fundamentalny charakter dla skuteczności zastrzeżenia prawa własności i składników masy upadłościowej
W realiach omawianego przypadku kluczowe okazało się określenie, czy dokonane w formie oświadczenia zastrzeżenie prawa własności miało skutek między stronami. Z racji ogłoszenia przez jednego z kontrahentów upadłości, od określenia prawa właściwego zależało, czy syndyk przejmie dostarczone towary, których własność zgodnie z polskim prawem w momencie podpisania umowy przeszła na kontrahenta. Ostatecznie w wydanej opinii nasi eksperci wskazali jasno, że sprawę rozstrzygać będzie holenderski sąd, jednak na podstawie norm prawa polskiego. W efekcie, ostatecznie los towarów był zgodny z wolą i interesem reprezentowanego klienta.